X-plore 4x4

ANLAGE MITTE
06-08 listopad 2020

Tym razem w kręgu naszych zainteresowań znajdą się okolice Spały, która dla większości jawi się przede wszystkim jako znana miejscowość uzdrowiskowa, letnia rezydencja przedwojennych prezydentów Polski, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Miejscowość ta jednak, jak i tereny wokół niej, mają jednak dużo bogatszą historię, jedna z nich wiąże się z okresem II wojny światowej, a dokładnie rzecz biorąc z momentem, w którym Spała stała się siedzibą niemieckiego Naczelnego Dowództwa na Wschodzie, w skrócie Oberost. W tym czasie okolice Spały zamieniły się w olbrzymi plac budowy, a Niemcy nadali całemu przedsięwzięciu kryptonim Anlage Mitte.

Co zbudowano i po co ?

Właśnie to będzie leitmotivem naszej podróży. Pokażemy Wam miejsca, które w wojennych planach Hitlera miały odegrać niebagatelną rolę i opowiemy ich historię. Żeby jednak podróż nie wydała się zbyt monotonna pokażemy Wam dla odmiany kilka innych, ciekawych, a może i nawet zaskakujących miejsc, których jest tutaj pełno i na prawdę warto je zobaczyć.

Oczywiście nie zapominamy, że wyjazd jest jednocześnie wyprawą off-roadową więc poprowadzimy Was, na tyle na ile pozwalają na to ograniczenia obszaru parku narodowego, urokliwymi ścieżkami, leśnymi i polnymi, które pozwolą odetchnąć od nudnego asfaltu, a nawet jeśli nim poprowadzą to w sposób taki żeby móc się cieszyć niezwykłym pięknem okolic Zalewu Sulejowskiego.

SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Trasa wyprawy jest łatwa i przejezdna dla każdego samochodu terenowego i samochodu typu SUV z napędem 4x4 na oponach AT. Wymagamy od Uczestników posiadania sprawnego radia CB.

Czekamy na Was w piątek od godziny 18.00 w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym „Nagórzyce” nad Zalewem Sulejowskim. Osoby, które planują dotrzeć dopiero w sobotę prosimy o informację. Przyjeżdżamy zatankowanym do pełna samochodem.

W sobotę startujemy o godzinie 10:00 z parkingu w ośrodku. Krótka odprawa nie powinna trwać dłużej niż 15 minut po czym wyruszamy w trasę. Będziemy się przemieszczać terenem w kierunku Spały, w okolicach której zwiedzimy pierwszą z dwóch tajemniczych budowli, którą Niemcy wybudowali pod kryptonimem Anlage Mitte. Po drodze planujemy odwiedzenie kilku ciekawych miejsc, a około godziny 13.30 przerwę na ognisko i kiełbaski. Na miejsce noclegu powinniśmy dotrzeć w okolicach godziny 17.30.

W niedzielę zwiedzimy Skansen Rzeki Pilicy, gdzie porozmawiamy między innymi o serialu Czterej Pancerni i Pies, a potem poszukamy drugiej tajemniczej budowli zbudowanej przez nazistów – tam około godziny 14.00 zakończymy naszą wyprawę.

INFORMACJE DODATKOWE

W ciągu tych dwu dni planujemy przejechać około 150 kilometrów, trasa ma zdecydowanie charakter turystyczny, ale jeśli zaskoczy nas zmiana warunków atmosferycznych jej stopień trudności może nieznacznie ulec zmianie i wtedy pewnie ubłocimy sobie auta.

Ostrzegamy, że na części trasy naszej wspólnej wyprawy mogą się zdarzyć miejsca gdzie gałęzie drzew, krzewów i tudzież innych winorośli nie będą skłonne do współpracy i z niemiłym dla ucha zgrzytem dadzą nam znać, że idą w zaparte z naszym lakierem, dla bardziej wrażliwych proponujemy uprzednie oklejenie auta ochronną folią.

Na wyprawę należy zabrać ze sobą dobry nastrój, uśmiech i odrobinę cierpliwości, jeśli coś pójdzie nie tak, poza tym jedzenie i picie na drogę, tak żeby móc się skupić na „pięknych okolicznościach przyrody”.

Koniecznie zabierzcie ze sobą latarki !

Reszta jak zwykle wyjdzie w praniu :)

KOSZTY

Koszt uczestnictwa wynosi 500,00 złotych od załogi samochodu

Koszt ten obejmuje:

 • przygotowanie trasy wyprawy
 • pilotowanie, opiekę i pomoc podczas wyprawy
 • naklejki lub inne okolicznościowe gadżety
 • kiełbaski na ognisko
 • sympatyczny nastrój, merytoryczne wsparcie czyli „gadane” podczas zwiedzania, a jeśli ktoś sobie życzy to nawet krótkie szkolenie z jazdy off-road

Koszt nie obejmuje:

 • ubezpieczenia
 • paliwa
 • zakwaterowania oraz wyżywienia
 • biletów wstępu do Skansenu Rzeki Pilicy oraz muzeum w Konewce

Koszt zakwaterowania i wyżywienia wynosi 270,00 złotych od osoby.

Koszt ten obejmuje:

 • 2 noclegi (piątek/sobota, sobota/niedziela) w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym „Nagórzyce” nad Zalewem Sulejowskim
 • 2 śniadania (sobota, niedziela)
 • sobotnią obiadokolację oraz poczęstunek podczas wieczornej integracji

ZGŁOSZENIE

Jeśli chcesz wziąć udział w zorganizowanej przez nas wyprawie wypełnij proszę poniższy formularz. Na podany przez Ciebie adres email prześlemy Ci wszystkie informacje niezbędne do zarejestrowania Twojego uczestnictwa w wyprawie. Jeżeli w ciągu 48 godzin od daty przesłania przez Ciebie zgłoszenia nie otrzymasz informacji zwrotnej prosimy o kontakt mailowy na adres: biuro@x-plore4x4.pl
^