X-plore 4x4

ANLAGE MITTE
22-23 czerwiec 2024

Tym razem w kręgu naszych zainteresowań znajdą się okolice Spały, która dla większości jawi się się przede wszystkim jako znana miejscowość uzdrowiskowa, letnia rezydencja przedwojennych prezydentów Polski, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Miejscowość ta jednak, jak i tereny wokół niej, mają jednak dużo bogatszą historię, jedna z nich wiąże się z okresem II wojny światowej, a dokładnie rzecz biorąc z momentem, w którym Spała stała się siedzibą niemieckiego Naczelnego Dowództwa na Wschodzie, w skrócie Oberost. W tym czasie okolice Spały zamieniły się w olbrzymi plac budowy, a Niemcy nadali całemu przedsięwzięciu kryptonim Anlage Mitte.

Co zbudowano i po co?

Właśnie to będzie leitmotivem naszej podróży. Pokażemy Wam miejsca, które w wojennych planach Hitlera miały odegrać niebagatelną rolę i opowiemy ich historię. Żeby jednak podróż nie wydała się zbyt monotonna pokażemy Wam również kilka innych, ciekawych, a może i nawet zaskakujących miejsc, których jest tutaj pełno i na prawdę warto je zobaczyć.

Oczywiście nie zapominamy, że wyjazd jest jednocześnie wyprawą off-roadową więc poprowadzimy Was urokliwymi ścieżkami, leśnymi i polnymi, które pozwolą odetchnąć od nudnego asfaltu, a nawet jeśli nim poprowadzą to w sposób taki żeby móc się cieszyć niezwykłym pięknem okolic Zalewu Sulejowskiego. Przygotowana przez nas trasa jest malownicza, łatwa i przyjemna dlatego też zapraszamy całe rodziny, wszystkich tych, którzy ponad topienie w błocie i ciąganie się stawiają radość podróżowania i poznawania nowych miejsc.

SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Trasa wyprawy jest przejezdna dla każdego samochodu napędem 4x4 na oponach AT. Pokonamy ją bez ciśnienia i bez topienia aut jadąc w kolumnie za prowadzącym. Wymagamy od Uczestników posiadania sprawnego radia CB.

Wyprawę rozpoczniemy w sobotę o godzinie 09:00 w Karolinowie niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego (pinezka z dokładną lokalizacją zostanie przesłana mailem przed imprezą). Będziemy się przemieszczać terenem w kierunku Spały, w okolicach której zwiedzimy pierwszą z dwóch tajemniczych budowli, którą Niemcy wybudowali pod kryptonimem Anlage Mitte. Po drodze planujemy odwiedzenie kilku ciekawych miejsc, a około godziny 13:00 przerwę na ognisko i kiełbaski. Na miejsce noclegu - pole namiotowe nad Zalewem Sulejowskim - powinniśmy dotrzeć w okolicach godziny 17:30. Do naszej dyspozycji będzie niewielka plaża i miejsce na ognisko.

W niedzielę zwiedzimy nietypowe groty, potem poszukamy drugiej tajemniczej budowli zbudowanej przez nazistów, wyprawę zakończymy w Spale.

INFORMACJE DODATKOWE

W ciągu tych dwóch dni planujemy przejechać około 160 kilometrów, trasa ma zdecydowanie charakter turystyczny, ale jeśli zaskoczy nas zmiana warunków atmosferycznych jej stopień trudności może nieznacznie ulec zmianie i wtedy pewnie ubłocimy sobie auta.

Ostrzegamy, że na części trasy naszej wspólnej wyprawy mogą się zdarzyć miejsca gdzie gałęzie drzew, krzewów i tudzież innych winorośli nie będą skłonne do współpracy i z niemiłym dla ucha zgrzytem dadzą nam znać, że idą w zaparte z naszym lakierem, dla bardziej wrażliwych proponujemy uprzednie oklejenie auta ochronną folią.

Na wyprawę należy zabrać ze sobą dobry nastrój, uśmiech i odrobinę cierpliwości, jeśli coś pójdzie nie tak, poza tym jedzenie i picie na drogę, tak żeby móc się skupić na „pięknych okolicznościach przyrody”.

Koniecznie zabierzcie ze sobą latarki!

Reszta jak zwykle wyjdzie w praniu :)

KOSZTY

Koszt uczestnictwa wynosi 690,00 złotych od załogi samochodu

Koszt ten obejmuje:

  • przygotowanie trasy wyprawy
  • pilotowanie, opiekę i pomoc podczas wyprawy
  • naklejki lub inne okolicznościowe gadżety
  • kiełbaski na ognisko
  • sympatyczny nastrój, merytoryczne wsparcie czyli „gadane” podczas jazdy, a jeśli ktoś sobie życzy to nawet krótkie szkolenie z jazdy off-road

Koszt nie obejmuje:

  • ubezpieczenia
  • paliwa
  • zakwaterowania oraz wyżywienia
  • biletów wstępu do grot oraz muzeum w Konewce

Koszt noclegu na polu namiotowym (z soboty na niedzielę) wynosi 50,00 złotych od samochodu

Uwaga: ze względu na to, że wyprawa ma charakter imprezy biwakowej wyżywienie we własnym zakresie.

ZGŁOSZENIE

Jeśli chcesz wziąć udział w zorganizowanej przez nas wyprawie wypełnij proszę poniższy formularz. Na podany przez Ciebie adres email prześlemy Ci wszystkie informacje niezbędne do zarejestrowania Twojego uczestnictwa w wyprawie. Jeżeli w ciągu 48 godzin od daty przesłania przez Ciebie zgłoszenia nie otrzymasz informacji zwrotnej prosimy o sprawdzenie folderu SPAM, ewentualnie o kontakt telefoniczny 575 505 632 lub mailowy na adres: biuro@x-plore4x4.pl
^