X-plore 4x4

Bałkańskim szlakiem. Magiczna Bośnia i Hercegowina. Zachód
27 lipiec-03 sierpień 2024

Bośnia i Hercegowina to niezwykle piękny, miejscami wręcz egzotyczny kraj, leżący na Półwyspie Bałkańskim, którego historia, nierzadko tragiczna i smutna, nadała mu koloryt, którego nie sposób nie zauważyć i się nim nie zachwycić.

Jest państwem federacyjnym składającym się z dwóch członów, Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej (niewielki Dystrykt Brčko pozostaje pod kontrolą międzynarodową), żyją w nim obok siebie Boszniacy, Serbowie i Chorwaci, muzułmanie, prawosławni i katolicy, pewnie po ostatniej wojnie bardziej obok siebie niż wspólnie, ale właśnie ta wielokulturowość jest niezwykła i widoczna na każdym kroku. Poza tym Bośnia i Hercegowina ma wszystko czego potrzebuje turysta, piękne górskie widoki, malownicze jeziora i wodospady no i oczywiście zabytki, które sięgają nierzadko zamierzchłych czasów. Właśnie w taką wielokolorową podróż chcielibyśmy Was zaprosić w upalne (mamy taką nadzieję) dni sierpnia.

SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

W ciągu tygodniowej podróży przemierzymy zachodnią część Bośni i Hercegowiny, będziemy się w poruszać drogami kamienistymi i szutrowymi, w większości górskimi i nawet jeśli trafi się nam asfalt to tylko po to żeby zobaczyć jeszcze więcej.

Będziemy podziwiać niezwykłe widoki, ale jednocześnie odwiedzimy miejsca, bez których nie da się opowiedzieć historii tego kraju - zwiedzimy między innymi ruiny twierdzy w Jajce pamiętającej jeszcze czasy średniowieczne żeby jakiś czas potem zadumać się nad pozostałościami imponujących niegdyś zabudowań olimpijskich pamiętających lata 80-te XX wieku, dotrzemy do niezwykle malowniczych wodospadów i urokliwych jezior, majestatycznie wyglądających pasm górskich i szczytów, przemierzymy wspólnie ponury, atomowy tunel pamiętający czasy marszałka Tito, ale potem „zachłyśniemy się” Mostarem, z jego magicznym, kamiennym mostem, szmaragdową rzeką wijącą się wsród starych zabudowań, minaretami i opuszczoną „wieżą” o złowrogiej historii, zatrzymamy się przy tajemniczym cmentarzu z charakterystycznymi dla Bałkanów stećakami oraz klasztorze derwiszów w Blagaju, w końcu będzie i Sarajewo, mimo krwawej wojny, nadal tętniące życiem, pachnące kawą i historią, tą dawną i tą nieodległą, miasto baśniowe i przepiękne.

Przejedziemy wspólnie około 750 kilometrów, ale ponieważ zapraszamy całe rodziny z dziećmi będzie to podróż bez ciśnienia, nie będziemy się ścigać z czasem ani podkręcać obrotów byle tylko zobaczyć jeszcze jedno, a może i nawet dwa dodatkowe miejsca, atrakcji będzie i tak pod dostatkiem - szczegółowy plan wyprawy prześlemy Uczestnikom mailem przed wyprawą.

Trasa wyprawy jest przejezdna dla każdego samochodu z napędem 4x4 na oponach AT, pokonamy ją jadąc w kolumnie za prowadzącym, od uczestników wymagamy posiadania sprawnego radia CB.

INFORMACJE DODATKOWE

Wyprawa ma charakter wakacyjnego wyjazdu namiotowego, a to oznacza, że samodzielnie zaopatrujemy się w produkty żywnościowe, a w trakcie postoju sami gotujemy, no chyba, że okoliczności pozwolą na wspólny posiłek w jakiejś przyjemnej knajpce. Na wyprawę należy koniecznie zabrać ze sobą dobry nastrój, uśmiech i odrobinę cierpliwości jeśli coś pójdzie nie tak.

Przekraczanie granicy BiH odbywa się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Walutą obowiązującą w Bośni i Hercegowinie jest marka zamienna KM przeliczana według stałego kursu wynoszącego
1 EUR = 1,9558 KM. Przy wjeździe do BiH nie jest wymagane posiadanie zielonej karty, ale lepiej mieć ją przy sobie. Zaleca się dodatkowe wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenia medycznego. Na stacjach benzynowych i w większości sklepów można płacić kartą płatniczą natomiast w małych sklepikach i na bazarach, a także w niektórych zwiedzanych miejscach będzie nam potrzebna gotówka tylko w miejscowej walucie (w wielu miejscach można zapłacić w EUR)

Znaczny odsetek mieszkańców BiH stanowią muzułmanie dlatego, zwłaszcza przy wejściu do meczetu, minaretu bądź innego miejsca kultu, należy się odpowiednio ubrać.

KOSZTY

Koszt uczestnictwa wynosi 2.100,00 złotych od załogi samochodu (bez limitu osób)

Koszt ten obejmuje:

  • przygotowanie trasy wyprawy
  • pilotowanie, opiekę i pomoc podczas wyprawy
  • naklejki lub inne okolicznościowe gadżety
  • sympatyczny nastrój, merytoryczne wsparcie czyli „gadane” podczas jazdy, a jeśli ktoś sobie życzy to nawet krótkie szkolenie z jazdy off-road

Koszt nie obejmuje:

  • ubezpieczenia
  • paliwa
  • zakwaterowania oraz wyżywienia
  • biletów wstępu do zwiedzanych miejsc

Koszty noclegu pokrywają Uczestnicy zgodnie z cennikiem kempingu lub pola namiotowego, na którym nocujemy (koszt noclegu w sezonie zaczyna się od 5 EUR od osoby za dobę).

ZGŁOSZENIE

Jeśli chcesz wziąć udział w zorganizowanej przez nas wyprawie wypełnij proszę poniższy formularz. Na podany przez Ciebie adres email prześlemy Ci wszystkie informacje niezbędne do zarejestrowania Twojego uczestnictwa w wyprawie. Jeżeli w ciągu 48 godzin od daty przesłania przez Ciebie zgłoszenia nie otrzymasz informacji zwrotnej prosimy o sprawdzenie folderu SPAM, ewentualnie o kontakt telefoniczny 575 505 632 lub mailowy na adres: biuro@x-plore4x4.pl

^