X-plore 4x4

SZLAKIEM SUDECKICH ZAMKÓW
14-16 czerwiec 2024

Kotlina Jeleniogórska, Karkonosze, Sudety są terenami niezwykłymi, urokliwymi, a jednocześnie do dzisiaj tajemniczymi. Po roku 1945 mówiło się o Dolnym Śląsku „Ziemie Odzyskane”, „Prastare Ziemie Piastowskie”, które po ponad 600 latach „powróciły do Macierzy”🙂

Czy rzeczywiście tak było, a jeśli tak to czy na pewno znamy historię, tę najdawniejszą i tę całkiem nieodległą „Ziem Zachodnich” ? Czy wiemy coś o Piastach i późniejszych mieszkańcach tych terenów, czy znamy miejsca, które można ułożyć w „Szlak książęcych rezydencji”, obfitujący w zamki, dwory i pałace, czy wiemy coś o życiu w średniowieczu i późniejszych czasach?

Właśnie dlatego wymyśliliśmy tę trasę wiodącą przepięknymi offroadowymi traktami, a do tego postanowiliśmy opowiedzieć Wam dawną historię Kotliny Jeleniogórskiej i jednocześnie pokazać kilka miejsc, bez których ta opowieść byłaby bezbarwna i nijaka - będą zamki, dwory obronne, tajemnicze, kamienne krzyże i opuszczone kościoły - niemi świadkowie burzliwej historii tych terenów.

Przygotowana przez nas trasa jest malownicza, łatwa i przyjemna dlatego też zapraszamy całe rodziny, wszystkich tych, którzy ponad topienie w błocie i ciąganie się stawiają radość podróżowania i poznawania nowych miejsc.

SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Trasa wyprawy jest przejezdna dla każdego samochodu terenowego i samochodu typu SUV z napędem 4x4 na oponach AT. Pokonamy ją jadąc w kolumnie za prowadzącym. Wymagamy od Uczestników posiadania sprawnego radia CB, całą resztę sprzętu off-roadowego zapewnia Organizator choć oczywiście każde wsparcie będzie mile widziane.

Spotykamy się w piątek wieczorem we Wleniu (dokładna lokalizacja zostanie przesłana przed imprezą).

W sobotę rozpoczynamy wyprawę o godzinie 9:00, krótka odprawa nie powinna trwać dłużej niż 15 minut po czym ruszamy w trasę. Będziemy się poruszać drogami szutrowymi, leśnymi i polnymi, będziemy podziwiać zachwycające krajobrazy Kotliny Jeleniogórskiej oraz zmagać się ze zróżnicowanym terenem. Wyjazd ma jednak charakter turystyczny więc nie będzie topienia samochodów i demolowania zawieszenia, będzie za to frajda niczym nieskrępowanej podróży i jazdy bez ciśnienia. Po drodze zawitamy do kilku zamków, kilka dworów miniemy, ale opowiemy Wam ich historię, zawieziemy Was nawet nad zaporę, która oczywiście nie ma korzeni piastowskich, ale robi piorunujące wrażenie 🙂. Na miejsce noclegu powrócimy około godziny 17:00, a wieczorem rozapalimy sobie ognisko.

W niedzielę wystartujemy o godzinie 9:00, na początek zwiedzimy renesansowy dwór obronny, którego historia i ta dawna i ta najnowsza zapiera dech w piersiach, obejrzymy ruiny dawnego kościoła ewangelickiego, a całą wyprawę zakończymy około godziny 15:00 w Kowarach, gdzie będziecie mogli zrobić sobie prawdziwe podsumowanie weekendu i przygotować się na nowe wyzwania.

INFORMACJE DODATKOWE

W ciągu tych dwóch dni planujemy przejechać około 150 kilometrów, trasa ma zdecydowanie charakter turystyczny, ale jeśli zaskoczy nas zmiana warunków atmosferycznych jej stopień trudności może nieznacznie ulec zmianie i wtedy pewnie ubłocimy sobie auta.

Ostrzegamy, że na części trasy naszej wyprawy mogą się zdarzyć miejsca gdzie gałęzie drzew, krzewów i tudzież innych winorośli nie będą skłonne do współpracy i z niemiłym dla ucha zgrzytem dadzą nam znać, że idą w zaparte z naszym lakierem, dla bardziej wrażliwych proponujemy uprzednie oklejenie auta ochronną folią. Na wyprawę należy koniecznie zabrać ze sobą dobry nastrój, uśmiech i odrobinę cierpliwości jeśli coś pójdzie nie tak.

Reszta jak zwykle wyjdzie w praniu :)

KOSZTY

Koszt uczestnictwa wynosi 690,00 złotych od załogi samochodu niezależnie od ilości osób

Koszt ten obejmuje:

  • przygotowanie trasy wyprawy
  • pilotowanie, opiekę i pomoc podczas wyprawy
  • naklejki lub inne okolicznościowe gadżety
  • kiełbaski na ognisko
  • sympatyczny nastrój, merytoryczne wsparcie czyli „gadane” podczas jazdy, a jeśli ktoś sobie życzy to nawet krótkie szkolenie z jazdy off-road

Koszt ten nie obejmuje:

  • ubezpieczenia
  • paliwa
  • zakwaterowania oraz wyżywienia
  • biletów wstępu do zwiedzanych miejsc

Koszty noclegu pokrywają Uczestnicy zgodnie z cennikiem kempingu lub pola namiotowego, na którym nocujemy, a ponieważ wyprawa ma charakter weekendowego wyjazdu namiotowego - samodzielnie zaopatrujemy się w produkty żywnościowe i sami gotujemy.

ZGŁOSZENIE

Jeśli chcesz wziąć udział w zorganizowanej przez nas wyprawie wypełnij proszę poniższy formularz. Na podany przez Ciebie adres email prześlemy Ci wszystkie informacje niezbędne do zarejestrowania Twojego uczestnictwa w wyprawie. Jeżeli w ciągu 48 godzin od daty przesłania przez Ciebie zgłoszenia nie otrzymasz informacji zwrotnej prosimy o sprawdzenie folderu SPAM, ewentualnie o kontakt telefoniczny 575 505 632 lub mailowy na adres: biuro@x-plore4x4.pl

^