X-plore 4x4

ŚWIĘTOKRZYSKIE NIEOCZYWISTE
27-28 kwiecień 2024

Jeśli intryguje Was pytanie skąd pochodzi nazwa „świętokrzyskie” to śpieszymy z odpowiedzią - nazwa pochodzi od dawnego benedyktyńskiego zespołu klasztornego Świętego Krzyża znajdującego się na Łysej Górze zwanej Łyścem gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Większości z nas świętokrzyskie kojarzy się oczywiście z Górami Świętokrzyskim nadającymi się doskonale na wielogodzinne piesze wędrówki, ale niestety kompletnie niedostępne dla miłośników off-roadu ze względu na to, że większość tych terenów stanowi park narodowy.

Myślicie, że to przekreśla możliwość jazdy w terenie i podziwiania urokliwych zakątków ziemi kieleckiej?

Absolutnie nie, chcemy zaproponować Wam całkiem nieoczywistą podróż wiodącą polnymi i leśnymi ścieżkami pełnymi piasku, a czasami nawet błota (zwłaszcza jeśli trochę popada) prowadzącymi w miejsca, które świadczą o ciekawej, ale pewnie mało znanej historii tych terenów. Poszukamy wspólnie jej śladów i choć na naszej drodze nie pojawi się zamek w Chęcinach, pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach ani nawet bazylika na Świętym Krzyżu to mamy nadzieję, że miejsca, które razem odkryjemy również okażą się ciekawe, a może i nawet inspirujące do tego żeby tu powrócić.

SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Zapraszamy całe rodziny, dlatego trasa wyprawy jest łatwa i przejezdna dla każdego samochodu terenowego i samochodu typu SUV z napędem 4x4 na oponach AT. Wymagamy od Uczestników posiadania sprawnego radia CB, całą resztę sprzętu off-roadowego zapewnia Organizator choć oczywiście każde wsparcie będzie mile widziane.

Wyprawę rozpoczynamy w sobotę o godzinie 9:00 spotkaniem na parkingu pod skansenem w Tokarni.

Po krótkiej odprawie wyruszamy w trasę pełną zachwycających krajobrazów oraz ciekawych miejsc. Około godziny 14:00 planujemy przerwę na odpoczynek, podczas której rozpalimy ognisko i upieczemy sobie kiełbaski. Na miejsce noclegu powrócimy około godziny 17:00, tam będzie czekała na nas obiadokolacja, a wieczorem poczęstunek w ramach wieczoru integracyjnego.

W niedzielę wyjeżdżamy o godzinie 10:00, podobnie jak w sobotę zajrzymy w parę nieoczywistych miejsc, gdzie i dorośli i dzieci znajdą coś dla siebie, wyprawę zakończymy około godziny 15:00 pod ruinami zamku w Bodzentynie.

INFORMACJE DODATKOWE

W ciągu tych dwóch dni planujemy przejechać około 180 kilometrów, trasa ma zdecydowanie charakter turystyczny, ale jeśli zaskoczy nas zmiana warunków atmosferycznych jej stopień trudności może nieznacznie ulec zmianie i wtedy pewnie ubłocimy sobie auta, może komuś trzeba będzie udzielić małego wsparcia, ale wszystko zawsze będzie pod kontrolą, nie zostawimy nikogo w terenie bez opieki i ewentualnej pomocy.

Ostrzegamy, że na części trasy naszej wspólnej wyprawy mogą się zdarzyć miejsca gdzie gałęzie drzew, krzewów i tudzież innych winorośli nie będą skłonne do współpracy i z niemiłym dla ucha zgrzytem dadzą nam znać, że idą w zaparte z naszym lakierem, dla bardziej wrażliwych proponujemy uprzednie oklejenie auta ochronną folią.

Na wyprawę należy zabrać ze sobą dobry nastrój, uśmiech i odrobinę cierpliwości jeśli coś pójdzie nie tak, poza tym jedzenie i picie na drogę.

Reszta jak zwykle wyjdzie w praniu :)

KOSZTY

Koszt uczestnictwa wynosi 690,00 złotych od załogi samochodu

Koszt ten obejmuje:

 • przygotowanie trasy wyprawy
 • pilotowanie, opiekę i pomoc podczas wyprawy
 • naklejki lub inne okolicznościowe gadżety
 • kiełbaski na ognisko
 • sympatyczny nastrój, merytoryczne wsparcie czyli „gadane” podczas jazdy, a jeśli ktoś sobie życzy to nawet krótkie szkolenie z jazdy off-road

Koszt ten nie obejmuje:

 • ubezpieczenia
 • paliwa
 • zakwaterowania i wyżywienia

Koszt zakwaterowania i wyżywienia wynosi 250,00 złotych* od osoby, a dzieci do 10 lat 190,00 złotych*.

Koszt obejmuje:

 • 1 nocleg (sobota/niedziela)
 • śniadanie w niedzielę
 • obiadokolację w sobotę
 • wieczorną biesiadę w sobotę


* w związku z postępującą inflacją cena może ulec nieznacznej zmianie, nie dotyczy to jednak osób, które dokonały zgłoszenia i wpłaciły zaliczkę do dnia ewentualnej zmiany ceny

ZGŁOSZENIE

Jeśli chcesz wziąć udział w zorganizowanej przez nas wyprawie wypełnij proszę poniższy formularz. Na podany przez Ciebie adres email prześlemy Ci wszystkie informacje niezbędne do zarejestrowania Twojego uczestnictwa w wyprawie. Jeżeli w ciągu 48 godzin od daty przesłania przez Ciebie zgłoszenia nie otrzymasz informacji zwrotnej prosimy o sprawdzenie folderu SPAM, ewentualnie o kontakt telefoniczny 575 505 632 lub mailowy na adres: biuro@x-plore4x4.pl^